TASMANIA

Tasmanian Community Achievement Awards

2015 Finalists

Betta Milk ‘Make it Betta’ Health Achievement Award
• Dorset Council - Active Youth Program
• SecondBite - Glenorchy
• Tasmanian School Canteen Association - Battery Point

Heather & Christopher Chong Outstanding Achiever Award
• Gretchen Long - Scottsdale
• Hayden Applebee - Stony Rise
• Kaye Fox - Nubeena
• Merrilyn Young – Deloraine

EPA Sustainability Award
• Cubed Espresso Bar - Nubeena
• ENVORINEX - George Town
• Veolia - Sorell

Ricoh Business Centre Hobart Environment Award
• Bicycle Network Tasmania - Hobart
• Bonorong Wildlife Sanctuary - Brighton
• Northern Tasmanian Waste Management Group - Launceston

MAIB Disability Achievement Award
• Ben Winwood - Launceston
• Caitlin Radford - Moriarty
• Paul Pritchard - South Hobart
• Rebecca Astell – Penguin

Capital Innovation Insurance Group Innovation in Safety Award
• Briar Maritime Services - Sprent
• Huon Aquaculture - Hobart
• Kentish Road Safety Bike Park - Sheffield

Fonterra Australia Agriculture Award
• Friends of the Jordan River School Farm - Geilston Bay
• Meadowbank Vineyard - Glenora
• Pearns Steam World - Westbury

Prime Super Community Group of the Year Award
• Hospice Volunteers South Tas - Hobart
• Interweave Arts - Invermay
• Raw Alive & Well - Oatlands
• The Friends of Rocky Hills Group - Swansea

 

2014 Finalists

Heather & Christopher Chong Outstanding Achiever Award
• Dennis Turner - Orielton
• Ted Bosveld – Riverside
• Melanie Irons – Mt Nelson

Capital Innovation Insurance Group Innovation in Safety Award
• Brian Nicholas – Hanson Construction Materials - Moonah
• St Michaels Association Inc. - Newstead
• Hazell Bros Group – Derwent Park
• Ronald Young & Co Builders – Hobart

MAIB Disability Achievement Award
• Duncan Meerding – North Hobart
• Jessamine Gibb – Bonnet Hill
• Kevin Faulkner - Lewisham

Fonterra Australia Agriculture Award
• Beams Bros Pty Ltd – Flowery Gully
• Fiona Kerslake – Launceston
• Fruit Growers Tasmania Inc - Hobart
• Landfall and Landfall Farm Fresh – Launceston

EPA Sustainability Award
• Hazell Bros Group – Derwent Park
• University of Tasmania – West Hobart
• The Ugly Duck Out - Swansea

Ricoh Business Centre Hobart Environment Award
• Central Coast Council - Ulverstone
• Xsquared Architects Pty Ltd – Hobart
• Midlands Conservation Fund – Launceston

Carers Tasmania Carer Friendly Workplace Award
• King Island Council – Currie
• OneCare – Hobart
• Corumbene Nursing Home – New Norfolk

Prime Super Community Group of the Year Award
• A Fairer World - Howrah
• Project U-Turn - Molesworth
• Hospice Volunteers South Tas Inc – Hobart

 

2012 Finalists

Tamar Valley Dairy Business Enterprise Award
• Giggles Early Learning
• Plants Management Australia

Howrah Plumbing Community of the Year Award
• Healthy House - Community Action Program
• BrightStars Dance Troupe
• Choir of High Hopes Hobart Inc

MAIB Disability Achievement Award
• Nelly Jaehne
• Louise Paine
• Todd Hodgetts

Ricoh Business Centre Hobart Environment and Sustainability Award
• Bonorong Wildlife Sanctuary
• Bookend Trust

Prime Super Events and Tourism Award
• Encore Theatre Company
• Christina Henri

Heather & Christopher Chong Outstanding Achiever Award
• Trish O'Duffy and Kathy LeFevre
• Judi Adams

Angove Family Winemakers Primary Industries & Agriculture Award
• Devonport Poultry Club - Chooks in Schools Program
• Jan Richardson

Volunteering Tasmania Volunteer Management Award
• Hobart City Mission
• Calvary Health Care Tasmania

 

2011 Finalists

Tamar Valley Dairy Business Enterprise Award
• Business Mentor Services Tasmania
• Landfall Farm Fresh Pty Ltd
• Murrays Day Out

Howrah Plumbing Community of the Year Award
• Bridport Innovations Incorporated
• The Hillwood River Festival 'on show' 2011

MAIB Disability Achievement Award
• Cathy Bantick
• Katherine Reed

Nyrstar Environment and Sustainability Award
• FIMBY Food In My Backyard
• Kentish Energy Efficiency Network Embracing Renewables Inc (KEENER)
• Dr. Eric Woehler

Prime Super Events and Tourism Award
• Burnie City Council - The Burnie Challenge
• Huon Valley Escapes
• Launceston Festivale Inc

Heather and Christopher Chong Outstanding Achiever Award
• Diane Hayes
• Michael Meaney

Searson Buck People Innovation in Business Award
• Inghams Enterprises Pty Ltd
• Northern Children's Network Inc

Volunteering Tasmania Volunteer Management Award
• Hobart City Mission
• RSPCA Tasmania