NORTHERN TERRITORY

Northern Territory Young Achiever Awards

2017 Finalists 


Charles Darwin University Arts Award
• Ciella Williams, 26 of RAPID CREEK
• Eleanor Dixon, 25 of ELLIOTT
• Kristy Rickert, 29 of RAPID CREEK

ConocoPhillips Environment Award
• Alyson Stobo-Wilson, 27 of DARWIN
• Leslie Pyne, 26 of ALYANGULA
• Madeline Goddard, 28 of ALAWA

Genesee & Wyoming Australia Indigenous Achievement Award

• Celeste Brand, 26 of ALICE SPRINGS
• Ineke Wallis, 22 of NHULUNBUY
• Ursula Chubb, 29 of DAGURAGU COMMUNITY

Glencore McArthur River Mining Regional and Rural Initiative Award

• Claire Ryan, 25 of ALICE SPRINGS
• Neily O’Connell, 26 of ARALUEN
• Philamena McKenzie, 20 of MANINGRIDA

Minister for Territory Families Excellence in Youth Leadership Award

• Mark Munnich, 24 of DRIVER
• Sonia Mu, 25 of MUIRHEAD
• Tenneil Ross, 21 of WANGURI

NT Government Small Business Achievement Award

• Avon Collis - Gloria Jean’s Coffees (Mitchell Centre), 29 of DARWIN
• Jamie Kokles-Ridgway - Travelling Tadpole Swim School, 25 of NHULUNBUY
• Jessica Dix - Majestix Media, 29 of BERRIMAH
• Sally Anne Illingworth - Crust Gourmet Pizza Parap, 29 of PARAP

NT Government Young Carers Award

• Eloy Mason, 15 of ALAWA
• Kyaw Naing John Yusuf, 24 of THE GARDEN
• Siwa Boonmanee, 25 of JINGILI

NT Government Young Indigenous Educator Award

• Bruno Wilson, 29 of YUENDUMU
• Delsey Ah Wang, 29 of JOHNSTON
• Jade Sharp, 25 of LEANYER
• Yilki Guyula, 22 of YIRRKALA

PTTEP Australasia Health and Wellbeing Award

• Brittany Ward, 26 of BEES CREEK
• Lucas de Toca, 29 of NHULUNBUY
• Rian Smit, 26 of LYONS

Somerville Community Service Award

• Aditi Srinivas, 28 of DARWIN
• Ashlee Coleman, 22 of FARRAR
• Olivia Purdue, 18 of HUMPTY DOO

The Coffee Club Fashion Award

• Clair Parker, 25 of WANGURI
• Jayhannah Nampijinpa Trindorfer, 15 of ALICE SPRINGS
• Matilda Alegria, 27 of PARAP

Zip Print Sports Award

• Brooke Peris, 23 of TIWI
• Bryce Fullwood, 18 of WINNELLIE
• Jasmine Anderson, 25 of KARAMA